lis 22

Urokliwe zakątki Piły oglądane z siodełka roweru

Kategoria: Scenariusze zajęć

UROKLIWE ZAKĄTKI PIŁY OGLĄDANE Z SIODEŁKA ROWERU.
Scenariusz lekcji bibliotecznej dla szkoły podstawowej i I kl. gimnazjum
(przygotowanie teoretyczne).

Cel ogólny:
- uczenie dzieci patriotyzmu i miłości do swojej ?małej ojczyzny”
- uświadomienie uczniom piękna rodzinnego miasta
- uświadomienie potrzeby aktywnego wypoczynku.

Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi wymienić ciekawe miejsca swego miasta
- uczeń potrafi posługiwać się mapą Piły
- uczeń potrafi wyszukiwać ciekawe miejsca w mieście posługując się warsztatem informacyjnym biblioteki
- uczeń rozumie potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu.

Metoda:
- słowna: dyskusja kierowana
- praktyczna: wytyczenie na planie trasy wycieczki

Forma:
- praca w grupach.

Środki dydaktyczne:
- tablica i kreda
- książki o Pile
- ksero planu Piły
- pisaki.

Przebieg lekcji:
1. Przedstawienie tematu lekcji.
2. Rozmowa z uczniami na temat wypoczynku przy pomocy roweru.
3. Nauczyciel prosi uczniów o podanie ich zdaniem ciekawych miejsc w Pile godnych zwiedzenia i zapisuje je na tablicy. Pomocą służą książki o Pile.
4. Propozycje nauczyciela zapisane na tablicy:
- park miejski z secesyjną altanką z 1904 r.
- park na wyspie
- bulwary nad rzeką Gwdą
- plac Staszica (ciekawa zabudowa z lat 20 – tych XX w.)
- ulica Browarna ; Muzeum S. Staszica i Muzeum Okręgowe
- plac Zwycięstwa i ul. Śródmiejska.
5. Dyskusja kierowana. Nauczyciel prosi o uzasadnienie dlaczego te a nie inne miejsca są godne uwagi.
6. Nauczyciel dzieli uczniów na kilka grup i każda z nich w oparciu o plan Piły wyznacza trasę wycieczki.
Bibliografia:
1. Edukacja regionalna w Pile – materiały pomocnicze dla nauczycieli / Alicja Biela. – Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile: 2004
2. Piła / fot. Stanisław Pęgowski, Robert Judycki, Zbigniew Tomczak. – Poznań: Bogucki Wydaw.. Naukowe: 1999
3. Piła; plan miasta. Piła: Urząd Miasta [2004]

Opracowanie:
Ryszard Grześkowiak
(listopad 2010)

pixelstats trackingpixel
komentarze: zamknięte Tagi: , , , ,

Komentowanie wyłączone.