Mobilna edukacja w XXI wieku – ostatnia z cyklu regionalnych konferencji odbyła się 29 marca 2012 r. w Pile. W nowoczesnym budynku Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UAM gościło około 90. nauczycieli, bibliotekarzy szkolnych i pedagogicznych, informatyków, dyrektorów oraz przedstawicieli organów nadzorujących placówki oświatowe. Konferencję otworzył Pan Tomasz Bugajski wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Uczestnicy – świadomi konieczności stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnej w pracy dydaktycznej, dostosowania metodyki i treści nauczania do cyfrowych umiejętności uczniów, mogli dowiedzieć się więcej na temat składników współczesnej edukacji.
Prowadzący wykłady Janusz S. Wierzbicki, wyjaśnił na czym polega mobilność nauczania, w jaki sposób dotrzeć do uczniów stosując znane im narzędzia i język, wykorzystując sieci społecznościowe, usługi w chmurze, a także jak mądrze łączyć te metody z kanonem nauczania (np. korzystając z bibliotek).
W drugiej części spotkania mowa była o skuteczności stron internetowych, o sposobach na stworzenie intuicyjnej i użytecznej witryny, zaprojektowanej specjalnie dla określonego odbiorcy – czytelnika biblioteki szkolnej lub pedagogicznej.
Wiele cennych wskazówek, jak redagować „zabójczo skuteczne” treści internetowe oraz możliwość aktywnego udziału w eksperymentach z użyciem urządzeń mobilnych, przekonała uczestników konferencji o konieczności stosowania nowoczesnych, a raczej teraźniejszych metod edukacyjnych.
Organizatorami konferencji byli:
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile
Czasopismo „Uczę Nowocześnie”
Sekcja Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych SBP
Instytucje wspierające: AGRAF, EPSON, PROGMAN, Multimedia w Szkole, k12blog.edu.pl, MICROSOFT, Nowa Era, SAMSUNG.