lis 29

III Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego za nami

Kategoria: Archiwum

Hasłem tegorocznego Forum była „Mobilna biblioteka”, które odzwierciedla wyzwania, jakie stoją przed współczesną biblioteką. Forum podzielono na dwie sesje: Elektroniczny świat bibliotek oraz  Nowe formy pracy z czytelnikiem.
Wystąpienie Anny Churskiej – Tomczyk z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu,  skupiało się na zaprezentowaniu nowych form komunikacji w społeczeństwie globalnym, roli biblioteki jako centrum wymiany danych oraz na wskazaniu praktyk wykorzystujących  komunikatory, portale społecznościowe i platformy zdalnego nauczania do komunikacji z użytkownikami i w celu promocji bibliotek.

Agnieszka Pajączkowska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” mówiła o młodych menedżerach kultury – projekcie, którego celem jest umożliwienie młodym, aktywnym, odważnym ludziom z małych miejscowości i wsi, realizacji pierwszego własnego projektu kulturalnego, artystycznego, społecznego w swojej miejscowości. Mentorami i osobami wspierającymi młodzież były bibliotekarki z 27  bibliotek. Taka współpraca pozwoliła  na zrealizowanie innowacyjnych projektów, aktywnie angażujących lokalną społeczność.
Przykłady dobrych praktyk popłynęły także ze strony pozostałych prelegentek, które zaprezentowały działania podejmowane w ich placówkach dedykowane uczniom, studentom, seniorom z wykorzystaniem zautomatyzowanych systemów bibliotecznych i Internetu. Nie zabrakło również tradycyjnych form pracy z czytelnikami; liczne przykłady spotkań autorskich, wystaw, konkursów, lekcji bibliotecznych utwierdzają nas w przekonaniu o celowości i skuteczności takich działań na rzecz czytelnictwa.
Od pierwszego forum upłynęło dwa i pół roku. W tym czasie biblioteki regionu pilskiego rozwijały się, łącząc umiejętnie technologię informacyjną z zadaniami tradycyjnymi i uwzględniając potrzeby czytelników.
Dziękujemy wszystkim za obecność podczas tegorocznego Forum i zapraszamy za rok!
Fotogaleria >>

(Prezentacje z konferencji są dostępne na płycie CD w zbiorach audiowizualnych)

 

pixelstats trackingpixel
komentarze: zamknięte Tagi: , ,

Komentowanie wyłączone.