maj 7

„Biblioteka źródłem wiedzy o regionie”

Kategoria: Archiwum

6 maja 2010 odbyło się II Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego, które przebiegło pod hasłem ?Biblioteka źródłem wiedzy o regionie”. Organizatorami byli: Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Pile, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły. Patronat honorowy przyjęli – Zbigniew Kosmatka – Prezydent Piły i Elżbieta Stefańczyk – prezes SBP.

Celem Forum była promocja działalności regionalnej bibliotek oraz integracja środowiska bibliotekarzy różnych sieci
(bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, parafialnych i uczelnianych) a także spotkanie z regionalistami i prezentacja źródeł do dziejów regionu pilskiego.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator RP Piotr Głowski, radna Sejmiku woj. Wielkopolskiego Bogumiła Paprzycka – Hromiak, wiceprezydent Piły Paweł Dahlke, zastępca dyrektora Gabinetu Starosty Marta Wojnar, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Maria Augustyn, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Pile Grzegorz Bogacz, Lena Bednarska dyrektor WBPiCAK w Poznaniu oraz dyrektorzy pilskich bibliotek. Forum prowadziła Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły oraz Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Pile.

Uczestnicy – bibliotekarze, nauczyciele historii, geografii i j. polskiego, studenci i wykładowcy pilskich uczelni, wysłuchali wykładu prof. Witolda Molika z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dotyczył tożsamości regionalnej Wielkopolski.

Kolejne wykłady były związane ze źródłami archiwalnymi do dziejów Piły i regionu pilskiego oraz ze zbiorami regionalnymi w pilskich muzeach.

Zaprezentowano także działania bibliotek na rzecz popularyzacji wiedzy na temat Małej Ojczyzny. Najchętniej wykorzystywane formy pracy z dziećmi i młodzieżą to konkursy, lekcje regionalne i muzealne, wystawy, wycieczki.

Digitalizacja zbiorów regionalnych i umieszczanie ich w sieci internetowej to domena dynamicznie rozwijających się bibliotek cyfrowych. Komunikat na temat Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej nie pozostawia złudzeń – regionalia pilskie jeszcze w tej postaci nie zaistniały.

Interesująco prezentuje się region pilski w Internecie – świadczą o tym liczne portale informacyjne, krajoznawcze a także strony lokalnych mediów i instytucji.

Swoje wydawnictwa przedstawili wydawcy literatury o regionie m.in. : Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Piły , Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, Wydawnictwo Media Zet , Wydawnictwo Media, Wydawnictwo BiK, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Bogaty program tegorocznego Forum sprawił, że licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnorodnością działań i inicjatyw podejmowanych w kierunku promocji regionu pilskiego oraz poznawania jego historii i kultury.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

forum11

 

forum2


pixelstats trackingpixel
komentarze: zamknięte

Komentowanie wyłączone.